Ca în fiecare an, ziua de 15 ianuarie este marcată în Sectorul 6, în cadrul Clubului Seniorilor din Calea Plevnei nr. 234, de către seniorii din comunitatea noastră care vin să aducă un omagiu marelui poet Mihai Eminescu.

Momentul cultural artistic, prin care s-au sărbătorit 169 de ani de la nașterea „Luceafărului poeziei românești”, a cuprins un recital de muzică și poezie pe teme eminesciene, dar și lectura unor texte ale marilor critici literari care au studiat viața și opera lui Eminescu.

Totul s-a desfășurat în cadrul Clubului Seniorilor care poartă numele poetului, un loc unde arta și iubirea față de oameni se regăsesc zi de zi.

Au fost prezenți peste 50 de seniori, dornici să contribuie cu texte și documente de epocă la această întâlnire cu istoria literaturii române.

Evenimentul este unul de tradiție în comunitatea Sectorului 6, reunind an de an persoanele de vârsta a III-a, iubitoare de cultură, într-un cadru nonformal, care stimulează integrarea socială și schimbul de idei.