A trecut un an de la izbucnirea războiului din Ucraina și comunitatea Sectorului 6 a reușit să ofere toate condițiile pentru ca refugiații din țara vecină să se simtă în siguranță și să își poată continua viața.

În cifre, eforturile comunității noastre de a sprijini copiii și adulții nevoiți să își părăsească țara arată astfel:

  • Organizarea și coordonarea unui număr de 6 centre pentru refugiați
  • 2.324 de refugiați găzduiți în centrele organizate de autoritățile locale ale Sectorului 6 (1.301 adulți și 1.023 copii)
  • Peste 3500 de persoane sprijinite să se integreze în comunitate
  • Peste 50 de persoane au primit suport pentru accesarea unui loc de muncă.
  • Peste 50 de refugiați au fost asistați în identificarea propriului spațiu de locuit.
  • asistență multidisciplinară pentru un număr de 70 de refugiați găzduiți permanent.
  • acoperirea nevoilor de igienă și curățenie pentru un număr mediu de 200 de refugiați,
  • activitățil de agrement pentru un număr de peste 70 de copii,
  • sprijin financiar pentru integrarea în comunitate a unui număr de 20 de persoane.

În aceeași perioadă, peste 600 de cetățeni și firme private au răspuns apelului de a dona produse de strictă necesitate pentru refugiații din Ucraina.

În primele luni ale conflictului, s-au colectat 40 de tone de produse care au ajuns la punctul de frontieră Sighetu Marmației, în Republica Moldova, la adăposturile organizate de administrația locală a Sectorului 6 sau în casele cetățenilor din comunitate care găzduiesc refugiați ucraineni.

Complexitatea și noutatea intervenției și a serviciilor oferite refugiaților au necesitat implicarea unui număr semnificativ de specialiști care lucrează la nivelul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Sector 6.  Războiul continuă, la fel și sprijinul pe care îl oferim acestor persoane, alături de cetățeni, firme private și parteneri din domeniul social.